WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri temsilcimiz sorularınızı cevaplamak için sizi bekliyor. Bilgi almak için bize yazın!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

En Değeli Metallerden Biri Bakır Hakkında

Dünya üzerinde 3 metal geri dönüşüm konusunda diğer metallere göre biz hurdacıların dikkatini çok çekiyor: bakır, demir ve alüminyum. Bakırı sarı renginden hatta kokusundan tanıyan gerçek hurdacılar bu metale gerçekten çok büyük bir ilgi duymakta. Peki gerçek anlamda bakır ve bakır bazlı ürünleri bize bu kadar değerli kılan nedir ve neden binlerce yıldır toplumlar bakıra bu kadar bağlıdır? Aslında bakır her yerdedir! Lütfen bir dakikanızı ayırın ve etrafınıza bakın; gördüğünüz her şeyde ve hatta görmediğiniz şeylerde bakırın varlığını anlayacaksınız. Evinizin duvarlarının arkasında, elektrik ve telefon kablolarında, bilgisayarlarda, buzdolaplarında, mikrodalga fırınlarda ve otomobillerde.

Bakır, uygarlığın gelişimi üzerinde derin etkilere sahip bir metaldir. Medeniyetin doğuşundan bu zamana kadar, bakır toplumlara medeniyetlerini sürdürmek ve geliştirmek için hayati bir katkı yaptı ve hala da yapmaya devam ediyor. Arkeolojik kalıntılardan elde edilen bilgilere göre bakır en az 10.000 yıldır kullanımda olan bir metal ve muhtemelen kullanılan ilk metal olduğu düşünülmekte.

Bakır kimyasal, fiziksel ve esnek özellikleri sayesinde geniş bir yelpazedeki kendine yer bulmakta. Evlerimizde, endüstriyel alanda ve yüksek teknoloji uygulamalarında tercih edilen bir malzeme haline gelmiş durumda. Bakır sünmeye, korozyona dayanıklı, dövülebilir ve aynı zamanda ısı ve elektrik iletimi içinde mükemmel bir iletkendir.

Bitki, hayvan ve insan sağlığı için de bakır gereklidir. Vücudumuzun işlevi için kritik olan belirli enzimler, bakır bağımlıdır.

Bakırın en etkileyici özelliklerinden biri de biz hurdacıları ilgilendirmektedir şöyle ki bakır metali %100 oranında herhangi bir kalite kaybı olmaksızın geri dönüştürülebilmektedir. Son 10.000 yıldan bu yana kullanımda olan bakırın yaklaşık %80’i geri dönüşüm yolu ile hala hayatımızda yer almaktadır.

GMS Hurda Metal olarak en rekabetçi bakır fiyatlarını sizlere sunmamız için lütfen bize ulaşın . Lütfen çevreye karşı duyarlı olun ve metallerinizi geri dönüştürün!

Bakır İle İlgil İlginç Bilgiler:

  • 1793 yılından kalma ve ABD Mint’in ilk günlerine ait bir asırlık bakır madeni para 2011 yılında Florida’da bir açık artırmada tam 1,38 milyon dolara rekor fiyatla satıldı.
  • Arkeologlar Mısır’daki Keops Piramidi’nde bir su tesisat sisteminin bir kısmını kurtardılar.
  • Newyork’un Özgürlük Heykeli, Norveç’te 80 tondan fazla bakır madeni ile kaplanmış ve Fransız ustalar tarafından yapılmıştır.
  • Bakır, doğal bir antibakteriyeldir ve bu nedenle sudaki bakterilerin yayılmasını engeller. Aynı şekilde kamu binalarındaki pirinç kapı kolları, korkuluklar ve parmak plakaları bakteri transferini en aza indirmeye yardımcı olmaları sebebi ile tercih edilmektedir.


Bir cevap yazın